ÖVRIGT / Smycken / Kedja med hänge 14477032
*
nr 1447 7032
Kedja med hänge
3 delar, + armband, ring, silver. Vikt: 47,5g.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 7 februari 2022
kl 18:23:45
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband kedja med hänge ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6011 Armband med be..
18k guld. Längd: 17,5 cm, vikt: 5,7g ca
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:53
-
6500 Brosch
18k guld, med briljant. Längd: 3,8 cm, vikt: 5,6g ca
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:15
-
6339 Collier
8k, med stenar, 3,2gl. 41, vikt, 3. 2g ca. Längd: ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:10
-
6501 Collier
med lås i silver. Längd: 44 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:14
-
6009 Halsband
18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:39
-
6335 Halsband
9 st, Halvädelstenar. Längd: 40-88 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:41
*
Kedja med hänge
nr 1447 7032
Kedja med hänge
3 delar, + armband, ring, silver. Vikt: 47,5g.
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 februari 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband kedja med hänge ring silver smycken vintage ädelmetall
-
6011 Armband med be..
18k guld. Längd: 17,5 cm, vikt: 5,7g ca
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:53 -
6500 Brosch
18k guld, med briljant. Längd: 3,8 cm, vikt: 5,6g ca
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 18:15 -
6339 Collier
8k, med stenar, 3,2gl. 41, vikt, 3. 2g ca. Längd: ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:10
-
6501 Collier
med lås i silver. Längd: 44 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 20:14 -
6009 Halsband
18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:39 -
6335 Halsband
9 st, Halvädelstenar. Längd: 40-88 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
12 jan kl 19:41



